GORE-TEX
Що таке GORE-TEX?
Перші прототипи мембрани GORE-TEX® з'явилися до 1970-х. Тоді Боб Гор, син засновника компанії Білла Гора WL Gore & Associates, відкрив нові властивості PTFE. Він розпізнав здатність пропускати повітря і пар через матеріал, при цьому зберігаючи непроникність для молекул води. Крім того, PTFE мав дивовижну міцність. Новий матеріал став випускатися під брендом GORE-TEX® і в 1976 році у продажу вже з'явилася перша куртка на його основі.
Мембрана GORE-TEX є тонкою плівкою білого кольору, по-науковому - шаром спіненого політетрафторетилену (ePTFE).
Ця плівка, що містить більш ніж 1,4 млн. пір на см², лежить в основі матеріалів Gore-Tex, забезпечує їх водостійкістю, вітрозахистом та паропроникністю. Мембрана прикріплюється до матеріалу зсередини, часто також до підкладки.
Для вирішення різних завдань структура мембрани та кінцевого матеріалу можуть відрізнятися. Але про це згодом. Спочатку давайте подивимося як вона працює.
Принцип роботи GORE-TEX
На кожен квадратний сантиметр мембрани GORE-TEX припадає понад 1,4 млн. мікроскопічних пір. Ці пори у 20000 разів менші за водяні краплі, що робить мембрану повністю водонепроникною. Однак вони в 700 разів більші за молекулу водяної пари і легко пропускають випаровування назовні. Залежно від сфери застосування технологи GORE розробили цілу низку матеріалів на основі мембрани, шляхом її прошаровування між високоякісними матеріалами підкладки та зовнішнього покриття.
Мембрана GORE-TEX доопрацьовується щорічно більше 30 років, пропонуючи виробникам одягу різні модифікації. Для кожного класу продукції GORE-TEX застосовується спеціально розроблений ламінат зі своїми особливостями у технології виготовлення та вибору матеріалів. Незмінно одне, кінцеві властивості одягу із застосуванням мембрани.
Три завдання мембрани GORE-TEX:
1. Водостійкість:
Найважливіша функція верхнього одягу – захист від дощу та снігу. Тобто. основна вимога до зовнішньої тканини - вона не повинна протікати. Адже мокра тканина не просто неприємна, вона забирає тепло вашого тіла. Багато виробників заявляють водостійкість своїх виробів, але під час перевірки вони залишаються сухими. Часто водостійкість тканини досягається за рахунок одного лише просочення. Мікроскопічні пори мембрани Gore-Tex у 20 000 разів менші за краплю води, завдяки чому краплі не можуть пройти через неї. І якщо ви купуєте штормову куртку з Gore-Tex, можете бути впевненими, що ви будете сухими навіть при використанні в екстремальних умовах.
Найчастіше характеристики водостійкості мембрани вказуються на виробі в мм водяного стовпа. Водостійким вважається одяг із показниками не менше 5000 мм водяного стовпа. Останнім часом провідні виробники мембран перестали вказувати дані, обмежуючись інформацією про тип мембрани. Власне, у GORE-TEX цей показник понад 20 000 у всіх виробах. У штанах з Gore-Tex ви також можете сидіти на снігу, пристібаючи сноуборд, або годинами вилазити з кулуарів і залишатися сухим.
2. Захист від вітру:
Вітер є однією з основних причин дискомфорту. На жаль, настільки улюблений багатьма фліс, який іноді позиціонується як непродувний, не може забезпечити стовідсотковий захист від вітру. Мембрана GORE-TEX забезпечить абсолютний комфорт навіть за ураганного вітру. Принцип дії аналогічний захисту від опадів. Щільне плетіння тканини у поєднанні з мембраною захищає вас від впливу вітру.
3. Паропроникність (дихаюча здатність):
Цей термін характеризує здатність тканини виводити піт, що випаровується назовні, і жодним чином не дозволяє до пропускання повітря всередину. Спортивний одяг повинен добре "дихати" при високому навантаженні її власника, щоб піт, що випаровується з поверхні тіла, легко виходив, не конденсуючись на підкладці верхнього одягу. Таким чином частково запобігає перегріву організму і накопиченню вологи. Пори мембрани GORE-TEX у 700 разів більші за молекулу водяної пари, завдяки чому випаровування легко виходять назовні. Мембрана "дихає".
4. Дихаюча здатність (повітропроникність)
Повітропроникність – це здатність тканини пропускати повітря всередину, що може призводити до втрат тепла. Механізми дихаючої здатності та повітропроникності різні, тому порівнювати їх не можна. До речі, саме повітропроникність безпосередньо пов'язана зі здатністю виробу захищати від вітру.
Gore-Tex®
Найбільш поширена мембрана Gore-Tex має велику різноманітність у застосуванні. Тканини на основі Gore-tex є оптимальним варіантом виготовлення одягу для більшості видів активності. Вона забезпечує надійний захист від зовнішнього середовища та максимальний комфорт у найширшому спектрі видів діяльності та за будь-яких погодних умов. Є основою для тришарових та двошарових тканин, з утеплювачем та без.
Тканини на основі Gore-Tex:
- Двошарові тканини. У поєднанні з технологією Paclite, де не потрібна окрема підкладка, вироби виходять особливо легкими.
- Двошарові тканини з теплоізоляцією. Найкращий захист від негоди.
- Тришарові тканини. Вироби, що мають більш високу міцність, прослужать довше.
Переваги Gore-Tex: | Застосування: |
Різноманітність у застосуванні М'якість на дотик Оптимальне поєднання паропроникності та захисту від негоди Стійкість до зносу та розривів |
Місто Гірські лижі Піші прогулянки Походи Фрірайд |
Догляд за виробами з GORE-TEX
Правильний та своєчасний догляд забезпечить виробам з GORE-TEX максимальну ефективність та тривалу експлуатацію. У процесі експлуатації мембранні тканини можуть втратити частину своїх властивостей через ряд факторів: бруд, стирання, жировий наліт... Більшість проблем вирішується звичайним пранням.
- Прання. Прати мембранні тканини слід спеціальними миючими засобами для мембранних тканин. Використання кондиціонерів, засобів для видалення плям або відбілювачів може вплинути на термін служби мембрани. Миючі речовини із вмістом хлору можуть зруйнувати структуру мембрани, через що вона втратить водовідштовхувальні властивості. Прати одяг можна в пральній машині в режимі спорт або делікатне прання при температурі не більше 40 °С, попередньо застібнувши блискавки та ремінці. Після прання виробу з GORE-TEX необхідно ретельно просушити.
- Сушіння. Допускається сушіння в сушильній машині за помірних температур. Нагрівання після прання позитивно впливає на відновлення водовідштовхувальних властивостей одягу DWR (Durable Water Repellent).
- Глажка. Використовуйте прасування в крайніх випадках, якщо висушити виріб іншим способом. Підкладіть рушник між праскою та мембранною тканиною і гладьте теплою праскою без використання пари.
- Просочення. Водовідштовхувальні властивості виробу можна посилити за допомогою спеціального просочення DWR. Коли нанесений виробником шар DWR вже не підлягатиме відновленню і зовнішня тканина вбиратиме вологу можна обробити виріб DWR спреєм.
- Хімчистка. Gore рекомендує прати у домашніх умовах. Якщо ви вирішили віддати виріб "професіоналам", попросіть використовувати для полоскання безбарвний дистильований вуглеводневий розчинник, а перед сушінням нанесли DWR на зовнішню тканину.
Як зрозуміти, що виріб з GORE-TEX перестав працювати? Просто побризкайте водою на поверхню виробу. Якщо крапельки води не скочуються, а починають просочуватися в мікроволокна, то водовідштовхувальні властивості одягу частково втрачені. Просте прання і подальша обробка спеціальними засобами цього має бути достатньо для повного відновлення.
Гарантії GORE-TEX
Відомий напис GUARANTEED TO KEEP YOU DRY® («Бережи Вас від вогкості») з'явився в 1989 році на виробах з Gore-Tex. Купуючи функціональний одяг із GORE-TEX, ви отримуєте гарантію якості не тільки на мембранні тканини. Компанія GORE проводить жорсткий контроль якості всіх матеріалів, що використовуються виробниками одягу та інших виробів із GORE-TEX, підписуючи угоди на постачання мембрани лише з перевіреними виробниками. Технології Gore контролюють усі етапи виробництва нового виробу зі своєю продукцією. Тестуються всі матеріали та фурнітура до початку розробки нової моделі та після її пошиття.
Недоліки GORE-TEX
За власним досвідом наших експертів як недоліки GORE-TEX вдалося виявити лише його реакцію на холод. При низьких температурах тканини з GORE-TEX певною мірою дубіють і починають неприємно шарудити. Хоча це скоріше особливість зовнішньої тканини, а не саме мембрани. Справа в тому, що для виробництва одягу, розрахованого на екстремальні умови, використовуються найбільш міцні та технічні матеріали щільністю понад 40 днів, які спочатку складно назвати м'якими та ніжними. Тому якщо вас напружує шарудіння одягу, вибирайте куртку чи штани гірськолижних брендів. А альпіністські та фрірайд моделі залиште тим, для кого це буде лише особливістю.