Як вибрати кріплення для сноуборду
Ця стаття буде корисна сноубордистам-початківцям, які обирають свої перші кріплення і хочуть розібратися, чим вони відрізняються один від одного і чому одні кріплення підійдуть для їх завдань і стилю катання, а інші - не дуже. Ви дізнаєтеся з яких деталей складаються кріплення, що таке жорсткість, чому і як вони повинні поєднуватися з черевиками і чи на будь-яку дошку вдасться встановити кріплення, які вам сподобалися.
Кріплення для сноуборду з'єднують ноги райдера з дошкою, передають зусилля від ніг до сноуборду та є невід'ємною частиною екіпірування. Без кріплень покататися не вдасться. Ваше завдання – підібрати кріплення, що підходять вам за всіма параметрами, щоб отримати від катання задоволення, а не головний біль.
Ось важливі параметри, які потрібно враховувати під час вибору
СТИЛЬ КАТАННЯ
Краще підбирати кріплення, які будуть відповідати за призначенням вашого стилю катання:
- Freestyle: Райдери, які більшу частину свого часу проводять у сноу-парках, роблячи трюки, катаючись по поруччям і рампам, вважають за краще вибирати кріплення м'якше, тому що вони прощають помилки, забезпечують м'які приземлення і дають можливість робити греби (хапатися за край дошки в польоті).
- All mountain: Це універсальні кріплення, мають на увазі всього потроху: кататися трасами і поза трасами, і в парку трюки робити. Тому жорсткість таких кріплень буде середньої для універсального катання.
- Freeride: Кріплення для фрірайду забезпечують чудовий контроль над дошкою та стабільність на високій швидкості. Вони жорсткі, і з максимальною точністю передають найменший рух і енергії до дошки.
Жорсткість кріплення
Жорсткість кріплення для сноуборду - це сукупність жорсткості бази та хайбеку. Жорсткість потрібна, щоб передавати енергію від ніг райдера до дошки, чим кріплення жорсткіше – тим швидше і точніше вона передається.
В ідеалі, жорсткість кріплень і сноуборду повинні збігатися, або кріплення можуть бути трохи жорсткішими, ніж сноуборд. В іншому випадку, контроль над дошкою буде нижчим, оскільки зусилля передаватиметься гірше. Якщо на м'яку дошку для початківців встановити дуже жорсткі фрірайдні кріплення або навпаки, на жорсткий сноуборд – м'які кріплення, нічого хорошого з цього не вийде.
А в поєднанні з м'якою дошкою, м'які кріплення ідеально підійдуть початківцям. Такий комплект прощає помилки та недоліки техніки. Також, м'які кріплення знадобляться джиберам-початківцям для кращого прогресу.
Шкала жорсткост
Єдиної шкали жорсткості у кріплень немає, у кожного виробника вона своя: у когось від 1 до 10, а у когось від 1 до 5, де 1 - це м'які кріплення, а 5 або 10 - найжорсткіші.
Умовно можна розділити жорсткість кріплень так:
- 1-3 (м'які кріплення)
- 4-6 (середні)
- 7-9 (жорсткі)
- 10 (дуже жорсткі)
СУМІСНІСТЬ КРІПЛЕНЬ З ЧЕРЕВИКАМИ
Важливо, щоб розмір кріплень підходив до ваших черевиків. Тому, якщо ви йдете в магазин за новими кріпленнями, не забудьте захопити свій черевик (одного буде достатньо), щоб відразу приміряти.
Кріплення та черевики не підходять один до одного, якщо:
- П'ята черевика не прилягає щільно до дуги п'яти кріплення
- Ніс і п'ята черевика не звисають з бази на 1,5-2 см. У такому разі не створюється необхідний важіль для передачі енергії сноуборду
- Підошва не щільно прилягає до основи, утворює зазори.
- Черевик надмірно бовтається у кріпленні
- Черевик встає у кріплення надто щільно та тісно
- Стрепи в застебнутому та налаштованому стані розташовані не посередині черевика, а зміщуються в одну чи іншу сторону.
Якщо ви замовляєте кріплення в інтернет-магазині, обов'язково проконсультуйтеся з нашим менеджером у зручний для вас спосіб.
Навіть при збігу розмірів та форми черевика з кріпленнями, ви зможете точно відрегулювати кріплення під себе за допомогою додаткових налаштувань та регулювань. Деякі кріплення можна відрегулювати лише за допомогою інструментів, а деякі просто руками.
СУМІСНІСТЬ КРІПЛЕНЬ ІЗ СНОУБОРДОМ
Крім сумісності по жорсткості, сноуборд та кріплення повинні підходити за типом заставних, щоб ви змогли встановити їх. Є різні варіанти кріплень та схем розташування заставних на сноуборді – тут все вирішує компанія-виробник. Більшість моделей сумісні одна з одною, але не завжди. Виробники в даний час роблять універсальні диски (або мультидиски), щоб кріплення підходило під будь-який сноуборд, але краще при виборі та купівлі уточнюйте це!
Типи заставних:
- Заставні для встановлення кріплень на сноуборді 2х4 та 4х4. Це найпоширеніші варіанти розташування заставних на сноубордах. Різниця полягає у відстані між отворами (2х4 дозволяє більш точно відрегулювати ширину стійки).
- Система 3D (Burton) При покупці кріплень до такого типу розташування заставних, обов'язково перевіряйте їхню сумісність!
- Система EST (Burton) При покупці кріплень до такого типу розташування заставних, обов'язково перевіряйте їхню сумісність!
ВАГА КРІПЛЕНЬ
При катанні різницю у вазі кріплень мало хто відчує. Вага важлива для любителів фрірайду та беккантрі, які піднімаються вгору з усім своїм спорядженням. А ще для паркових райдерів та джиберів – з легшими кріпленнями стрибки та трюки робити легше!
МІЦНІСТЬ КРІПЛЕНЬ
Міцність кріплень залежить від матеріалу з якого вони виготовлені. Молодші у модельному ряду, прості моделі роблять із нейлон-полімерного пластику. Вони не розраховані великі навантаження. І більше підійдуть новачкам, дівчатам-райдерам (через легку вагу) і для спокійного катання.
Якщо ви плануєте займатися фрірайдом та серйозним катанням у парках, краще не заощаджуйте та купіть кріплення, які не підведуть вас. У таких кріпленнях використовуються: скловолокно, карбон, алюміній та інші матеріали, що підвищують їхню міцність і надійність.
ВИДИ КРІПЛЕНЬ
Кріплення можна розділити на два основні типи:
- Класичні, зі стрепами: Класичні кріплення найпоширеніші. У них два стрепи: нижній, який фіксує шкарпетку черевика і верхній для фіксації стопи. Класичні кріплення підходять для всіх стилів катання.
- Кріплення із системою SPEED/IN: У таких кріплень відкидний хайбек, так що ви просто крокуєте в кріплення і швидко їх застібаєте. Також швидко ви зможете звільняти черевики.
З ЧОГО СКЛАДАЮТЬСЯ КРІПЛЕННЯ (ОСНОВНІ ДЕТАЛІ)
Стрепи - ремінці, за допомогою яких черевик фіксується у кріпленні.
- Нижній стреп фіксує носок черевика та утримує його на місці.
- Верхній стреп фіксує зону стопи.
- Кеп-стреп (Cap Strap): Поліпшений варіант традиційного стрепу нижнього. Тримає передню частину вашого черевика в комфортному та стабільному положенні. Одночасно, садить і фіксує весь черевик у кріпленні, що дає кращу передачу зусилля від ноги до дошки.
Хайбек (highback) - це верхня частина кріплення.
- За рахунок хайбека контролюється та частина дошки, яка знаходиться за спиною, тобто задній кант.
- Жорсткі та високі хайбеки призначені для підвищеного контролю та високої швидкості.
- М'які та короткі хайбеки частіше використовуються у кріплення для райдерів-початківців і в моделях для фрістайлу та джиббінгу.
База (baseplate) - основний елемент, що зв'язує кріплення та дошку
- База може бути виготовлена із різних матеріалів, різної гнучкості.
- Виробники намагаються створювати основу кріплень із міцних матеріалів для довговічності та точної передачі найменшого зусилля від ноги до дошки.
- Також використовують вставки, зроблені найчастіше з пінополіуретану. Вони підвищує комфорт при катанні, щоб частково прибирати вібрації, що виникають. На керування дошкою не впливають.
Читайте також: Поради щодо вибору черевиків для сноуборду